Poszukujesz psychologa sportu lub pracy we Wrocławiu? Niesiemy pomoc w naszym gabinecie.

SPOŁECZNA DEFINICJA CHOROBY

Różne kultury różnie definiują chorobę. Dopiero od niedawna zaburzenie psychosomatyczne uważa się za prawdziwą chorobę fizyczną, która jest wywoływana lub pogłębiana przez stan umysłu pacjenta. Przykładem tego rodzaju schorzeń są niektóre postaci astmy, a także choroby powodowane przez stres psychiczny.

Nazwa, jaką społeczeństwo określa pewien zespół objawów, wywiera olbrzymi wpływ na świadomość ludzi. Wielu ludzi panicznie boi się raka. Chociaż wiele postaci raka jest uleczalnych, zwłaszcza gdy zostanie on wcześnie wykryty, sama nazwa budzi przerażenie i fatalistyczne przeświadczenie o nieuchronności śmierci. Powiedzenie o kimś, że ma AIDS, jest równoznaczne z określeniem go jako dewianta: homoseksualistę albo narkomana. Osoby chorej na raka nie obarcza się odpowiedzialnością za chorobę, chorego na AIDS – tak. Nasze reakcje na te dwie osoby są zazwyczaj zupełnie inne, nie związane z kwestią zaraźliwości ich chorób.

O uznaniu człowieka za chorego decydują czasem czynniki społeczne i polityczne. Kilka łat temu w Związku Radzieckim dysydentów politycznych traktowano jak psychopatów (cierpiących na zaburzenia psychiczne) i zamykano w szpitalach psychiatrycznych. Dopiero wytrwałe naciski Międzynarodowego Stowarzyszenia Psychiatrycznego wymusiły zmianę tej praktyki.

Na sposób definiowania choroby wpływa także sytuacja społeczna. Studenci częściej ignorują objawy choroby przed wakacjami niż przed ważnymi egzaminami. Analogicznie, odbywający służbę wojskową rzadziej skarżą się na zdrowie przed wyjściem na przepustkę niż wtedy, gdy muszą wypełniać codzienne obowiązki.

Krótko mówiąc, interakcjoniści uwypuklają subiektywizm definicji oraz społeczne wzorce zdrowia i choroby. Istnieją jednak sytuacje, w których mamy do czynienia z niezbitymi dowodami słabego zdrowia, bez względu na to, czy dana osoba subiektywnie zdaje sobie z tego sprawę czy nie. Niezależnie od stanu świadomości danej osoby ciągłe niedożywienie w pewnym momencie wywoła chorobę. Nieustający ból jest zazwyczaj sygnałem jakiegoś ukrytego schorzenia, nawet jeśli dana osoba wytrwale go ignoruje.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.